Tożsamość Czarnego Lądu
Marek Pawełczak: Do lat 60. XX wieku uważali tak nawet badacze tego kontynentu. Większość Europejczyków była zaś przekonana, że tamtejsze społeczeństwa to prymitywne struktury rodowe kultywujące barbarzyńskie obyczaje.
Tymczasem już w średniowieczu rozwijały się tam państwa, takie jak Ghana czy Mali na zachodzie, Benin w dzisiejszej Nigerii (nie należy go mylić z państwem, które obecnie tak się nazywa), Kongo w Afryce Równikowej czy państwo ludu Karanga ze stolicą w tzw. Wielkim Zimbabwe na południu kontynentu. Aż do podboju w XIX wieku w Afryce przybywało państw.
Jakie to były państwa?Często odpowiadały stopniem rozwoju temu, co w antropologii politycznej określa się mianem "wczesnego państwa". Przypominały europejskie kraje z końca pierwszego milenium. Niektóre miały rozbudowaną administrację i sprawną armię, barwny ceremoniał dworski. Państwa Afryki Zachodniej - dzięki wpływom islamu - posiadały piśmienne elity.
Kolonizacja rozpoczęła się w XV wieku.W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta