Dużo pieniędzy, mało samodzielności
Program dla energetyki do 2010 r.
Dużo pieniędzy, mało samodzielności
Na 53, 15 mld USD (licząc w złotych z 1991 r. i przeliczając je na dolary) oblicza Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN niezbędne nakłady inwestycyjne na zrealizowanie programu rozwoju sektora paliwowo-energetycznego w Polsce do 2010 r. Dane te przytacza omawiany wczoraj na posiedzeniu KERM, a przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu projekt założeń polityki energetycznej Polski do roku 2010. KERM odłożył przyjęcie projektu do czasu sporządzenia dokładniejszego bilansu niezbędnych wydatków na energetykę. Ma to nastąpić we wrześniu.
Wskazana wyżej suma obejmuje wydatki już częściowo poniesione w latach 1991-95. W latach 1996-2000 niezbędne wydatki musiałyby osiągnąć wartość 10, 05 mld USD. W strukturze wydatków aż 54 proc. musiałyby pochłonąć inwestycje odtworzeniowe i modernizacyjne, w tym 25, 8 proc. na rekonstrukcję elektroenergetyki i ciepłownictwa, a 16, 2 proc. na modernizację przemysłu węgla kamiennego.
Nową politykę energetyczną, umożliwiającą urealnienie cen oraz konkurencyjność zakładów tego sektora na rynkach krajowym i zagranicznym, zapewnić ma ustawa Prawo energetyczne. W najbliższym czasie ustawę tę rząd przedłoży Sejmowi. Rząd zamierza również doprowadzić douchwalenia przez parlament jeszcze w br. ustawy o poręczeniach i gwarancjach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta