Prawo nowe, a już przestarzałe
Układy zbiorowe pracy
Prawo nowe, a już przestarzałe
Marek Budzisz
Dział XI kodeksu pracy traktujący o zbiorowych układach pracy był nowelizowany 29 września 1994 r. Mimo że od tego czasu upłynął bez mała rok, nie obserwuje się zawierania znaczącej liczby nowych układów. Nie zmieniła się też strategia działania związków zawodowych, nie nastąpiła również zauważalna zmiana nastawienia społecznego. W dalszym ciągu bowiem adresatem postulatów związkowych jest administracja państwowa, a rejestrowane układy to przede wszystkim stare zakładowe porozumienia płacowe, przekształcane z mocy ustawy w układy zbiorowe.
Warto zastanowić się zatem, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy, gdzie popełniono błędy, zwłaszcza że w październiku rząd ma rozpatrzyć projekt ustawy o zbiorowych stosunkach pracy, nowelizujący m. in. dział XI k. p.
Równość stron
Nie zdecydowano się na wprowadzenie zasady równości stron. Brak także zapisu o nieaangażowaniu się państwa w rokowania zbiorowe. Odmiennie niż ustawodawstwo niemieckie, na którym w znacznym stopniu się wzorowano, nie zagwarantowano wolności stron (w Republice Federalnej jest to gwarancja konstytucyjna) do prowadzenia sporów zbiorowych ze społecznym kontrpartnerem. Pod naciskiem NSZZ "Solidarność" nie uznano prawa pracodawcy do lokautu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta