Krajobraz przed bitwą
Wojna jest nieunikniona -- mówią Chorwaci
Krajobraz przed bitwą
Dokończenie 1
Została tam część wycofującej się z Chorwacji Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Oddziały te stanowią dziś trzon sił zbrojnych samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny. W Krajinie znajduje się większość eksploatowanych w Chorwacji złóż ropy naftowej. Nie są one wielkie, ale mają duże znaczenie dla niepodległej od niedawna republiki.
Z rozmów z Chorwatami -- poczynając od zwykłych ludzi, a kończąc na politykach -- można wywnioskować, iż są oni duchowo przygotowani do wojny. Odczucia te potwierdził sondaż opinii publicznej opublikowany w najnowszym wydaniu tygodnika "Globus". 71, 3 proc. ankietowanych opowiada się za operacją zbrojną w celu wyzwolenia Krajiny.
W czwartek już od rana mieszkańcy stolicy słuchali dzienników radiowych, oczekując wyników prowadzonych tego dnia w Genewie rokowań między delegacjami rządu chorwackiego i separatystów serbskich z Krajiny. Panuje ogólny pesymizm. Ludzie sądzą, iż rozmowy te nie przyniosą zadowalających dla Zagrzebia rezultatów. Stanowisko rządu chorwackiego jest twarde: "Krajina pozostanie integralną częścią Chorwacji. Zamieszkujący to terytorium Serbowie pozostaną mniejszością narodową respektującą chorwacką konstytucję". Odrzucenie tych podstawowych warunków oznacza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta