Spóźnieni i niedbali odzyskają świadczenia
Do funduszu wciąż zwracają się osoby, którym pracodawcy (zwykle byli, w tym już nieistniejący) nie wypłacili jeszcze należnych wynagrodzeń, odpraw itd. Stare przepisy z 1993 r. nie pozwalały na zaspokojenie tych roszczeń. Czyni to dopiero nowa ustawa w regulującym kwestie przejściowe art. 43.
Dla kogo abolicjaZgodnie z tym przepisem szansę na zwrot mają byli pracownicy, których dotychczas nie spłacili ani dawny pracodawca, ani syndyk czy likwidator, mimo że posiadają stosowny wyrok. Będą się mogli zgłaszać z pisemnym wnioskiem do kierownika biura terenowego funduszu. Mają na to czas do 30 czerwca przyszłego roku. Pieniądze dostaną, jeśli okaże się, że: > mimo prawomocnego wyroku sądu przeciwko pracodawcy nie uzyskali dotychczas zaspokojenia roszczeń, np. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne z braku majątku dłużnika, > pracodawca był niewypłacalny w rozumieniu ustawy, czyli zaszła jedna z okoliczności określonych w art. 3 ustawy z 1993 r., np. nastąpiła upadłość pracodawcy, sąd odrzucił wniosek o jej ogłoszenie z powodu niezłożenia zaliczki na koszty postępowania czy oddalił wniosek z braku majątku; doszło do likwidacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta