Teoria mostu
Teoria mostu
Andrzej Niewiadowski z Bratysławy
Procesu integracji Słowacji ze strukturami zachodnioeuropejskimi nie da się już odwrócić -- twierdzi Eduard Kukan, były minister spraw zagranicznych w rządzie premiera Jozefa Moravczika. Ale Słowacja -- ze względu na uwarunkowania historyczne, położenie geopolityczne i uzależnienie od surowców rosyjskich -- bardziej aniżeli którykolwiek z pozostałych krajów Europy Środkowej akcentuje wagę dobrosąsiedzkich stosunków z Rosją.
Ponieważ słowaccy politycy są mniej skrępowani w kontaktach z politykami rosyjskimi, dlatego swój dialog z Zachodem -- zdaniem Kukana -- "przerysowują ponad miarę protokolarnych stosunków dyplomatycznych". W lipcu premier Vladimir Mecziar przekazał osobiście prezydentowi Jacquesowi Chiracowi zgłoszenie Słowacji do Unii Europejskiej, choć wystarczyłoby spotkanie ministrów spraw zagranicznych. W opinii dawnego szefa MSZ świadczy to o niepewności słowackiej dyplomacji, która stawia dopiero pierwsze kroki.
Kłopotliwe pytania Zachodu
Główny kierunek słowackiej polityki zagranicznej formalnie nie jest kwestionowany. Czytelna deklaracja przystąpienia do NATO i Unii pojawiła się w dniu uzyskania niepodległości -- 1 stycznia 1993 roku. Ale koalicyjni partnerzy mecziarowskiego Ruchu na Rzecz Demokratycznej Słowacji --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta