Rozliczamy wydatki na certyfikat
Certyfikat jakości to dokument przyznawany przez niezależną instytucję, zaświadczający o poziomie świadczonych usług lub produkowanych towarów. Potwierdza wartość i wiarygodność handlową firmy. Certyfikaty wydawane są z reguły na oznaczony okres (np. 3 lub 5 lat). Aby je uzyskać, trzeba ponieść wydatki na zaplanowanie, opracowanie oraz wdrożenie odpowiedniego systemu jakości.
Jest związek z przychodemPrzepisy ustaw o podatkach dochodowych nie zakazują zaliczania takich wydatków do kosztów uzyskania przychodu. Nie kwestionują ich również władze skarbowe. Związek takich opłat z potencjalnym przychodem podatkowym jest bowiem dość oczywisty. Zwłaszcza gdy chodzi o wydatki na certyfikaty, których posiadanie jest konieczne, aby działać na danym rynku (np. system HACCP w odniesieniu do sektora spożywczego).
Jednak nie ma też przeciwwskazań do uznawania za koszt podatkowy wydatków na uzyskanie certyfikatów, których posiadanie nie warunkuje możliwości prowadzenia działalności. Wyłącznym celem poniesienia tych wydatków jest zachęcenie jak największej liczby klientów do skorzystania z oferty firmy.
Trudno zatem znaleźć argumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta