Czytelnicy pytają, DF odpowiada II
Czy to prawda, że aby uruchomić zakład rzemieślniczy w Niemczech, trzeba mieć uprawnienia mistrzowskie i być członkiem izby rzemieślniczej? - pyta przedsiębiorca z Opola.
Załącznik A do niemieckiej ustawy o rzemiośle ( Gesetz zur Ordnung des Handwerks) wylicza kilkadziesiąt zawodów zaliczonych do ściśle rzemieślniczych. Dzieli je na te, które wymagają specjalistycznego przygotowania, i takie, w których wymagania są łagodniejsze.
Po to, żeby uruchomić np. samodzielny zakład budowlany, trzeba najpierw wpisać się do rejestru prowadzonego przez izbę rzemieślniczą. Wcześniej jednak trzeba zdobyć dokumenty mistrzowskie. Aby przystąpić do egzaminu dającego takie uprawnienia, trzeba wcześniej zdać egzamin czeladniczy i mieć co najmniej trzy lata praktyki w zawodzie. Egzaminu mistrzowskiego nie muszą zdawać tylko ci, którzy ukończyli na uczelni w Niemczech lub w innym kraju Unii Europejskiej kierunek o specjalności, w której zamierzają prowadzić zakład.
W Niemczech przydatne okazują się kwalifikacje nabyte w Polsce. Zgodnie z § 8 niemieckiej ustawy o rzemiośle, jeśli osoba ubiegająca się o wpis do rejestru potwierdzi kwalifikacje odpowiednią praktyką, to może dostać zgodę na taki wpis. Na wniosek zainteresowanego, po zasięgnięciu opinii cechu, wydaje ją wydział do spraw gospodarczych urzędu administracji krajowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta