Wykonawca nigdy nie zna wartości zamówienia
Wprawdzie naczelną zasadą zamówień publicznych jest jawność, ale w praktyce zamówień publicznych istnieje jedna pilnie strzeżona tajemnica, ostatnio usankcjonowana nawet rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z 19 maja 2006 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego ( DzU z 2006 r. nr 87, poz. 606).
W załącznikach do tego rozporządzenia zostały podane wzory protokołów takiego postępowania.W pkt 2 formularzy ZP-1 i ZP-2 pojawił się komentarz, że pewne dane, mimo iż dotyczą czynności zamawiającego jeszcze sprzed wszczęcia postępowania, można wpisać do protokołu dopiero po otwarciu ofert.
Biorąc pod uwagę to, że protokół jest jawny od samego początku postępowania, należy wysnuć wniosek, iż tę jedną informację można utajnić. Cóż to za sekretna informacja? Otóż jest to... oszacowana przez zamawiającego wartość zamówienia. Trudno znaleźć jakiekolwiek racjonalne wytłumaczenie takiej konspiracji.
Czemu służy wartość zamówieniaW praktyce wartość zamówienia służy tylko określeniu odpowiedniego progu, od którego stosuje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta