Jak zainwestować za granicą
Na rynkach wschodzących, czyli w tych krajach, które rozwijają się dużo szybciej niż średnia światowa, a jednocześnie mają ustabilizowane systemy bankowe i rynki finansowe, zwykle zarabia się więcej niż na rynkach dojrzałych. Wystarczy przytoczyć przykład Polski. W ubiegłym roku indeks naszej giełdy, WIG20, wzrósł o około 35 proc., a w USA główny indeks Dow Jones zaledwie o 1,92 proc. Obecnie najbardziej obiecującymi rynkami wschodzącymi, na które napływa najwięcej kapitału zagranicznego, są np. Brazylia, Chiny czy Indie.
Oczywiście, położenie geograficzne danego kraju nie ma większego znaczenia. Na przykład Brazylia jest potencjalnie dobrym miejscem do inwestowania, ale sąsiednia Argentyna już niekoniecznie, bo jest tam dużo mniej inwestycji zagranicznych, a warunki makroekonomiczne są niestabilne. Podobnie jest w naszym regionie. Czechy i Węgry to atrakcyjne kraje dla inwestora, ale nie można na razie tego powiedzieć o Rumunii czy Bułgarii.
Najlepiej poprzez funduszeInwestowanie na rynkach wschodzących dużej części oszczędności byłoby zbyt ryzykowne. Należy założyć, że na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta