Aglomeracja śląska potrzebuje reformy ustrojowej
Obecny trójszczeblowy podział administracyjny w nikłym stopniu uwzględnia konieczność rozwiązywania problemów typowych dla obszarów dużych aglomeracji miejskich, takich jak transport publiczny, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, planowanie przestrzenne, lokalizacja i finansowanie wspólnych inwestycji, a ostatnio także wspólne pozyskiwanie i wykorzystywanie funduszy europejskich. Toteż niemal od chwili jego wprowadzenia dostrzegana była konieczność odrębnych uregulowań dla tzw. obszarów metropolitalnych.
Różnego rodzaju przepisy przewidujące szczególne formy współdziałania gmin w obszarach metropolitalnych obowiązują w wielu państwach, np. tzw. Metropolitan Council w Twin Cities w Minnesocie czy instytucje communaute d'agglomeration i communaute urbaine we Francji. W Niemczech funkcjonuje Regionalny Związek Ruhry z siedzibą w Essen, będący...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta