Bombowy bilans
W skali planety
Bombowy bilans
Zapowiedź wznowienia prób z bronią jądrową przez Francję i wznowienie takich prób przez Chiny, wywołały na świecie falę dyskusji na temat szkodliwości tego rodzaju doświadczeń. Władze francuskie usilnie wyjaśniają, że nie istnieje niebezpieczeństwo dla środowiska i ludzi; społeczeństwo nie wierzy; Chiny niczego nie wyjaśniają. Fale dyskusji rozchodzą się wokół atolu Mururoa, zataczają coraz szersze kręgi i obejmują coraz ogólniejsze zagadnienia.
Cała dawka radioaktywności, wchłonięta przez środowisko naturalne od czasu, gdy dokonywane są próbne wybuchy atomowe tj. od 1945 roku, jest nieporównanie mniejsza od dawki promieniotwórczośc i naturalnej, a więc pochodzenia kosmicznego i podziemnego. Tak brzmi stwierdzenie zawarte w raporcie IPSN -- francuskiego Instytutu Ochrony i Bezpieczeństwa Nuklearnego (Institut de Protection et de Surete Nucleaire) .
Autorzy raportu wzięli pod uwagę bezwzlędną ilość radioaktywnego promieniowania -- oraz jego wpływ na człowieka -- pochodzącą ze wszystkich głównych źródeł sztucznej promieniotwórczości, produkujących radioaktywne odpady.
Jeśli chodzi o ilość, trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta