Czytelnicy pytają, DF odpowiada
W czasie wykonywania pracy uzyskałem prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jednocześnie jestem wspólnikiem w spółce cywilnej założonej z bratem, ale tak naprawdę nie wykonuję w niej żadnych czynności. Czy z tego powodu grozi mi utrata prawa do świadczenia?
Wszystko zależy od tego, czym faktycznie zajmuje się czytelnik w spółce cywilnej. Rzeczywiście, zgodnie z ustawą chorobową, ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego za cały okres otrzymywania tego świadczenia.
Czy jednak sam fakt, że ktoś jest wspólnikiem spółki cywilnej, oznacza, że wykonuje on pracę zarobkową? Niewątpliwie bycie wspólnikiem spółki cywilnej oznacza zarazem bycie przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jednak - jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 12 maja 2005 r. (IUK275/2004) - samo wniesienie "wkładu" do spółki cywilnej nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej. Sąd uznał, że "wspólny cel gospodarczy, do którego osiągnięcia zobowiązują się wspólnicy spółki cywilnej, niekoniecznie musi oznaczać tylko cel zarobkowy, a realizacja tego celu nie zawsze będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta