Kto będzie płakał po Fidelu
Frank Calzon: Kubańczycy na wyspie i na uchodźstwie od dawna czekają na demokratyzację Kuby. Mamy nadzieję, że śmierć Castro stanie się początkiem zmian, procesu przejścia do rządów prawa i poszanowania praw człowieka. Dla wielu Kubańczyków odejście Fidela miałoby również wymiar osobisty, bo wiele kubańskich rodzin zostało podzielonych w wyniku jego rządów. Oczywiście śmierć dyktatora nie oznacza, iż wszystko natychmiast się odmieni. Mamy jednak wrażenie, że byłby to pierwszy krok na tej drodze.
Co jednak jego śmierć zmieniłaby w praktyce?Klimat polityczny na Kubie i poza nią. Brat Fidela Raul jest niewiele od niego młodszy. Jest mało prawdopodobne, by był w stanie utrzymać antyamerykańską politykę zagraniczną Fidela. A jeśli chodzi o politykę wewnętrzną, śmierć Fidela Castro to dla Kubańczyków sygnał, że pokolenie, które walczyło w latach 50. z reżimem Batisty i rządziło krajem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta