Kiedy pracownik może wyjść na lunch lub załatwić sprawę w urzędzie
Jest wiele przerw w pracy, do których pracownicy mają prawo na podstawie konkretnych przepisów prawnych albo aktów wewnątrzzakładowych. Tylko jedna z nich należy się wszystkim zatrudnionym, bez względu na to, gdzie pracują, w jakich warunkach i na jakich zasadach. Pozostałe zależą albo od sytuacji danego pracownika (np. jego wieku), albo od bezpieczeństwa i higieny pracy, albo od dobrej woli pracodawcy.
15 MINUT Z MOCY PRAWAPracownik, który w ciągu doby pracuje więcej niż 6 godzin, ma prawo do 15-minutowej przerwy . Należy się ona z mocy samego prawa, tj. na podstawie art. 134 k.p. I to zarówno pracownikowi zatrudnionemu na cały etat, jak i na część. Bo tu nie liczy się, w jakim wymiarze czasu pracy pracownik został zatrudniony, lecz ile faktycznie pracuje. Ale niepełnoetatowiec może z niej korzystać tylko w tych dniach, w których faktycznie wykonuje pracę co najmniej 6 godzin.
PRZYKŁADPani Anna jest zatrudniona na cały etat, a panie Elżbieta i Beata na pół etatu. Wszystkie pracują w podstawowym systemie czasu pracy, a praca jest wykonywana w godz. 8 - 16 od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta