Trzeba popracować minimum sześć miesięcy w roku
Pełna trzynastka należy się temu, kto przepracował u jednego pracodawcy sfery budżetowej cały poprzedni rok. Odpowiednio zmniejszoną otrzyma osoba pracująca krócej, byle minimum sześć miesięcy w danym roku kalendarzowym. Zatrudnienie rozpoczęte 2, 3 lub 4 stycznia nie dyskwalifikuje z kręgu uprawnionych do pełnej nagrody pod warunkiem, że był to pierwszy dzień roboczy tego miesiąca. Służby finansowe wciąż mają kłopoty z obliczeniem stażu warunkującego nabycie dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Robota u jednego szefa, ale nie ciągłaZainteresowany musi przepracować przynajmniej sześć miesięcy w jednym zakładzie sfery budżetowej. Przepisy nie wymagają jednak ciągłości. Chodzi więc o łączne okresy pracy w 2006 r. na rzecz tej samej jednostki, co potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z 15 stycznia 2003 r. (sygn. III PZP 20/02). Zgodnie z tym orzeczeniem staż gwarantujący nabycie trzynastej pensji obejmuje wszystkie okresy zatrudnienia w danej firmie bez względu na przerwy. Wliczamy zatem do niego dwie kolejne umowy okresowe zawarte w odstępie miesiąca. Nie ma przy tym znaczenia wymiar czasu pracy, rodzaj angażu ani wysokość osiąganego wynagrodzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta