Uwzględniamy te same składniki, co w ekwiwalencie za urlop
Ale uwaga! Znaczy to tylko tyle, że ustalamy identycznie wyłącznie podstawę wymiaru obydwu świadczeń, a zasady pozostałych rachunków są inne. Podstawę ekwiwalentu dzielimy bowiem przez tzw. współczynnik ekwiwalentu (w bieżącym roku 21) i jeszcze przez osiem, a wynik mnożymy przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu. Trzynastka wynosi natomiast 8,5 proc. wszystkich pensji, które pracownik faktycznie otrzymał w zeszłym roku kalendarzowym od zakładu ze sfery budżetowej.
Co wliczamy...Powtarzając: do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie wliczamy wszystkich składników pensji i innych świadczeń ze stosunku pracy, które pracownik dostał w tym czasie, lecz tylko uwzględniane podczas obliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Stosujemy zatem rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.). Bierzemy ponadto pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta