Czytelnicy pytają, DF odpowiada
NIE - Nie uzyskał minimalnego stażu uprawniającego do tego świadczenia -sześciu miesięcy (180 dni) rzeczywistej pracy. Do okresu warunkującego nabycie trzynastej pensji nie wliczamy bowiem czasu korzystania ze zwolnienia lekarskiego. Mężczyzna wykazuje się zatem tylko pięcioma miesiącami faktycznie przepracowanymi: od stycznia do końca maja 2006 r.
A co z nauczycielem, który przebywał na zwolnieniu lekarskim od 9 do 27 stycznia oraz od 15 lutego do 13 sierpnia? Od 1 do 24 września odbierał urlop uzupełniający. Pracował od 25 września do końca grudnia.Też nie nabył prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2006 r., bo zbyt krótko w tym czasie aktywnie pracował. Szacując staż, pomijamy zarówno zwolnienie lekarskie, jak i uzupełniający urlop wypoczynkowy. Zatrudniony przepracował aktywnie w ubiegłym roku zaledwie cztery i pół miesiąca. A to wyklucza go z grona uprawnionych.
Nauczycielka chorowała w ubiegłym roku od 13 do 27 stycznia i od 13 lutego do 13 sierpnia w związku z ciążą. Od 14 sierpnia do 17 grudnia korzystała z urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu uzupełniającego do końca roku. Nie została zwolniona ani przeniesiona w stan nieczynny. Z tego wynika, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta