Metron: powrót do państwowej przeszłości
- Rozważamy rozwiązanie umowy leasingowej z pracownikami i utworzenie w Metronie spółki Skarbu Państwa - mówi Waldemar Szczepański, dyrektor delegatury ministra skarbu państwa w Toruniu. Oznacza to, że po siedmiu latach od prywatyzacji państwo chce odzyskać toruńską firmę. Pretekstem jest niepłacenie rat leasingowych przez spółkę pracowniczą.
Działający od 87 lat toruński Metron zatrudnia dziś prawie 600 osób. To czołowy polski producent wodomierzy, ciepłomierzy, gazomierzy, programatorów energii, podzielników kosztów. W 2000 r. spółka została sprywatyzowana. Przedsiębiorstwo wzięła w 10-letni leasing założona przez prawie 1000 pracowników Metronu spółka pracownicza. Wraz z majątkiem przejęła też 15,8 mln zł długów państwowej firmy. W umowie prywatyzacyjnej zobowiązała się do utrzymania zatrudnienia i zainwestowania 27 mln zł w ciągu pięciu lat.
Cios z...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta