Urzędowa interpretacja prawa podatkowego po 1 lipca 2007 roku
Poprzedni tekst był poświęcony rodzajom urzędowej interpretacji prawa podatkowego, indywidualnej i ogólnej, oraz ich znaczeniu. Dziś o skutkach zastosowania się do nich oraz sytuacji podatnika, gdy interpretacja zostaje zmieniona.
Z urzęduMinister z urzędu może zmienić zarówno interpretację ogólną, jak i indywidualną, jeżeli stwierdzi ich nieprawidłowość. Jedną z przyczyn tego stanu może być orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego czy Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Podmiot, który otrzymał interpretację indywidualną, powinien być na piśmie zawiadomiony o jej zmianie.
Zmiana interpretacji wywołuje daleko idące skutki związane z ochroną prawną podmiotu wynikającą z zasady nieszkodzenia podatnikowi, który zastosował się do urzędowej interpretacji. Ochrona ta dotyczy również sytuacji, gdy zastosowano się do interpretacji ogólnej opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.
Skutki prawne zastosowania się do interpretacji indywidualnej i ogólnej wiążą się z zaistniałym stanem faktycznym oraz ze stanem, który będzie dopiero ukształtowany przez przyszłe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta