Nowa ugoda z cesarzem
Książę Polan przyłączył się do opozycji (do której należał też książę czeski Bolesław II Pobożny, brat Dobrawy) podważającej władzę Ottona II i popierającej księcia bawarskiego Henryka Kłótnika. Po kilku latach walk Ottonowi udało się pokonać opozycję i wygnać Henryka z kraju. Wkrótce potem zmusił księcia Bolesława do uznania cesarskiej zwierzchności. W 979 roku cesarz najprawdopodobniej najechał również państwo Mieszka. Przebieg oraz efekty tej wyprawy nie są znane. Badacze przypuszczają, że cesarz z powodu złej pogody wycofał się.
Przewina OdyOstatecznie ugodę polsko-niemiecką zawarto prawdopodobnie na wiosnę lub latem 980 roku. Na jej mocy owdowiały Mieszko (Dobrawa zmarła w977 roku) poślubił Odę, córkę margrabiego Marchii Północnej Dytryka (Teodoryka). Kronikarz Thietmar relacjonuje układ i jego warunki następująco: "Mieszko poślubił bez zezwolenia Kościoła mniszkę z klasztoru w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta