Procedura karna: skrócony protokół niczego nie przyspieszy
Kolejna nowelizacja kodeksu postępowania karnego dotyczy sposobu utrwalania czynności procesowych, w szczególności na rozprawach i posiedzeniach. Zmieniany art. 147 § 1 przewiduje, że przebieg przesłuchania oskarżonego, świadka, biegłego i kuratora oraz posiedzenia sądu i rozprawy utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk. Jeśli ten rodzaj utrwalania jest niemożliwy lub utrudniony, to protokół z danej czynności procesowej można ograniczyć do wskazania rodzaju tej czynności, czasu, miejsca i osób biorących w niej udział, treści wydanych postanowień i zarządzeń oraz istotnych okoliczności.
Zapis obrazu i dźwięku z przebiegu rozprawy oraz ich przekład (jeśli został sporządzony) jest częścią protokołu, a winnych wypadkach - załącznikiem do niego. W postępowaniu przed sądem, w wypadku spisania owego "ramowego" protokołu, można zarządzić sporządzenie przekładu całości albo odpowiedniej części zapisu dźwięku w razie niezbędnej potrzeby, w szczególności dla zapewnienia prawidłowego orzekania w sprawie. Czyni to protokolant albo inna osoba wyznaczona przez prezesa sądu.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta