Podpisałeś ugodę, odszkodowaniem podziel się z fiskusem
Gdy strony zawrą ugodę, zwolnione z podatku są tylko rekompensaty, które nie mają podstawy w przepisach. Jeśli są to odszkodowania wypłacone na podstawie kodeksu pracy, będą opodatkowane. Tak prawdopodobnie będzie w sytuacji opisanej nam przez czytelnika.
Grupa pracowników rozwiązała umowę na podstawie art. 55 § 1kodeksu pracy (z powodu rażącego naruszenia obowiązków przez pracodawcę) i złożyła pozew do sądu o odszkodowanie. Ich były szef twierdzi jednak, że umowa nie została rozwiązana z jego winy. Mimo tej różnicy zdań strony zastanawiają się nad ugodą przed sądem. Rozważają dwa warianty: ¦ wypłata pieniędzy tytułem odszkodowania, ¦ wypłata bez określenia tytułu.
- Czy pracownicy muszą zapłacić podatek? - pyta czytelnik. Wydaje się, że tak. Ale zacznijmy od analizy przepisów.
Zwolnienie z wyjątkamiO zwolnieniu pracowniczych odszkodowań mówi art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Nie zapłacimy podatku od odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub z przepisów wykonawczych wydanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta