Przychód i obrót nie zawsze pojawiają się w dacie wystawienia faktury
- Jesteśmy małym podatnikiem (spółką cywilną) wykonującym roboty budowlano-montażowe. Czy jest błędem ujmowanie faktur sprzedaży w księdze przychodów i rozchodów oraz w deklaracji VAT-7 według daty wystawienia, a nie według art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy o VAT, tj. po otrzymaniu całości lub części zapłaty za usługi budowlano-montażowe? - pyta czytelnik DF.
Pisze, że taki sposób rozliczenia ułatwia mu prowadzenie ewidencji księgowej (nie trzeba śledzić zapłat i według tego korygować danych do deklaracji VAT-7, a równocześnie szybciej jest odprowadzany podatek należny).
Dwie różne datyData powstania przychodu dla celów podatku dochodowego może być inna niż data powstania obowiązku podatkowego w VAT. Podatnik nie może sobie dowolnie wybierać, który sposób rozliczenia jest dla niego korzystniejszy, musi się ściśle stosować do przepisów. Dla małych podatników (nierozliczających się metodą kasową) nie przewidują one żadnych uproszczeń w tym zakresie.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta