Do odliczenia długu wystarczy protokół
Musi jednak wykazać, że ściągając dług więcej straci, niż zyska. Do tego potrzebny jest protokół dokumentujący przewidywane koszty.
Warunek taki wprowadza art. 23 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Najpierw musi być przychódAby rozliczyć wierzytelność w kosztach, musi być oczywiście wcześniej opodatkowana jako przychód. W wypadku należności ze sprzedaży towarów albo wykonania usług wykazujemy przychód należny, a nie faktycznie otrzymany. Płacimy więc podatek nawet wtedy, gdy kontrahent nam nie zapłacił. Inaczej będzie w wypadku przychodów, które powstają dopiero wtedy, gdy je faktycznie otrzymamy, np. odsetki od zobowiązań. Nie zaliczymy więc do kosztów wierzytelności z tytułu odsetek, gdyż wcześniej nie wykazaliśmy jej po stronie przychodów.
Szacujemy i opisujemyPrzepisy wymieniają parę sposobów na rozliczenie w kosztach nieściągalnej wierzytelności. Najprostszy z nich to przygotowanie protokołu, z którego wynika, że wydatki na odzyskanie długu są wyższe (albo równe) od jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta