Czynsz inicjalny jest kosztem leasingobiorcy już w momencie poniesienia
- Diler samochodowy spółka z o.o. wziął w dwuletni leasing operacyjny samochód osobowy. Czy opłata wstępna może być kosztem podatkowym w roku poniesienia, czy należy ją rozbić na dwa lata? - pyta czytelniczka DF.
Jeśli opłata wstępna (inicjalna) przewidziana w umowie leasingu operacyjnego nie jest zwykłą kaucją podlegającą zwrotowi, to leasingobiorca może zaliczyć ją do swoich kosztów podatkowych. Problem, czy jest ona kosztem jednorazowym w momencie poniesienia, czy należy ją ujmować w kosztach firmy proporcjonalnie przez cały czas trwania umowy, od lat nurtuje przedsiębiorców.
Do końca 2006 r. w chwili zapłatyPrzez jakiś czas organy podatkowe, kierując się wyrokami Naczelnego Sądu Administracyjnego (m.in. z 5 lutego 2003 r., I SA/ Lu710 /2002, czy z 15 kwietnia 1999 r., SA/ Rz1629 /97), twierdziły, że czynsz inicjalny powinien być zaliczany w odpowiedniej proporcji do kosztów uzyskania przychodów przez cały okres trwania umowy. W pierwszym wyroku sąd orzekł, że taki wydatek nie dotyczy w całości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta