Zagarnięcie mienia
Nowelizacja kodeksu karnego
Zagarnięcie mienia
Piotr Kardas
Ustawa z 12 lipca 1995 r. o zmianie kodeksu karnego, kodeksu karnego wykonawczego oraz o podwyższeniu dolnych i górnych granic grzywien i nawiązek w prawie karnym (Dz. U. nr 95 z 1995 r. , poz. 475) przynosi istotną zmianę kwalifikowanego typu przestępstwa zagarnięcia mienia, określonego w art. 202 k. k. Zamieszczonego w rozdziale XXIX k. k. przepisu dotyczącego tego przestępstwa nie znowelizowano w ustawie z 26 sierpnia 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego i o zmianie niektórych przepisów prawa karnego. Kształt zmienionego w lipcu art. 202 k. k. , zwłaszcza ze względu na określony w nim krąg podmiotów, których mienie może być przedmiotem czynu zabronionego, oraz znamię wyrażające się w sformułowaniu "wykorzystując działalność gospodarczą" wymienionych w nim podmiotów, zdaje się sugerować, iż mamy tu do czynienia ze szczególną formą uzupełnienia zakresu odpowiedzialności za przestępstwa popełniane w sferze obrotu gospodarczego.
Echa poprzedniego ustroju
Otóż art. 1 ust. 29 ustawy z 12 lipca 1995 r. wprowadza nowe brzmienie art. 202 k. k. , nie dokonując jednak żadnych zmian w art. 199--201 k. k. , określających podstawowy oraz kwalifikowane typy przestępstw zagarnięcia mienia. Określono więc na nowo typ kwalifikowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta