Gdy spółka się dzieli, czasem trzeba zapłacić CIT, ale VAT nie wchodzi w grę
O formach przekształcenia spółki w drodze podziału mówi art. 529 § 1 kodeksu spółek handlowych. Podział przez wydzielenie to operacja, w której spółka dzielona, bez jej rozwiązywania, przekazuje część swojego majątku jednej lub kilku istniejącym bądź nowym spółkom, których udziałowcami stają się udziałowcy spółki dzielonej. To atrakcyjna alternatywa dla innych form przekształceń kapitałowych, ponieważ umożliwia wydzielenie części biznesu (lub majątku) od pozostałej działalności gospodarczej bez likwidacji spółki dzielonej. Dlatego rośnie zainteresowanie takimi operacjami. Spowodowała to też nowelizacja prawa bankowego z 19 października 2006 r., umożliwiająca podział banków krajowych.
Jednak jeśli chodzi o skutki podatkowe tej operacji, nie brakuje wątpliwości.
Dużo zależy od kwalifikacji dzielonego majątkuKonsekwencje podatkowe podziału przez wydzielenie zależą od tego, czy wydzielany i pozostający w spółce dzielonej majątek może być zakwalifikowany dla celów podatkowych jako:
a) zorganizowana część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta