Trybunał Konstytucyjny nie jest trzecią izbą parlamentu
Sąd konstytucyjny, w Polsce i gdziekolwiek indziej, nie posiada bezpośredniej legitymacji demokratycznej, nie jest wybierany w wyborach powszechnych, tak jak parlament, sędziowie nie odpowiadają politycznie, a skład Trybunału przynajmniej w części jest efektem decyzji podejmowanych przez większość parlamentarną z czasów poprzedzających aktualny układ polityczny. Czy to jednak świadczy o "genetycznej" skazie tej instytucji?
Przeciw nadużyciom władzy większościPosiadanie bezpośredniej legitymacji demokratycznej, pochodzącej od wyborców, nie jest jedynym tytułem sprawowania funkcji władzy publicznej ani też nie przesądza o usytuowaniu tej władzy w strukturze innych władz państwa. Idea państwa prawa zakłada podział i powściąganie władzy, a władza ustawodawcza, mająca bezpośrednią legitymację demokratyczną, nie może być z tej tylko racji uznana za najwyższą władzę w państwie. Sytuowanie ustawodawcy w pozycji najwyższej władzy w państwie jest czystym anachronizmem, neguje swoistość i odmienność roli spełnianej przez poszczególne władze państwa, znajduje za to swoje umocowanie w stanowisku doktryny komunistycznej, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta