Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Immunitet chroni parlament, a nie poszczególnych parlamentarzystów

14 maja 2007 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

W każdej sprawie trzeba badać, czy dana wypowiedź mieściła się w ramach działalności wchodzącej w zakres sprawowania mandatu Immunitet chroni parlament, a nie poszczególnych parlamentarzystów Immunitet parlamentarny jako wyjątek od zasady równości wobec prawa i dostępności obywateli do sądu musi być rozumiany bardzo ściśle. Interpretacja rozszerzająca jest niedopuszczalna - pisze dziennikarka "Rzeczpospolitej" Izabela Lewandowska

Tak uznał Sąd Najwyższy w precedensowym wyroku z 13 kwietnia 2007 r. (sygn. I CSK 31/07). To pierwsze orzeczenie - po wejściu wżycie konstytucji z1997 r. i ustawy z 9 maja1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (dalej: ustawa) - w którym SN miał okazję zająć stanowisko w ważnej kwestii granic i treści immunitetu parlamentarnego w sprawach cywilnych. Dotychczas wypowiadał się przede wszystkim na temat tzw. nietykalności parlamentarnej, czyli immunitetu w sprawach karnych. Także komentatorzy kodeksu postępowania cywilnego praktycznie nie zauważają tego problemu, choć konsekwencją immunitetu parlamentarnego jest niedopuszczalność drogi sądowej i nieważność postępowania toczącego się wbrew immunitetowi.

Za naruszenie praw osób trzecich

Wmyśl art. 105 i art.108 konstytucji poseł i senator nie mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4154

Spis treści
Zamów abonament