Którędy ucieka ciepło
Na wysokość opłat za ogrzewanie domu bezpośrednio wpływają: wielkość i kształt budynku oraz liczba jego kondygnacji, liczba i wielkość przeszkleń. Nie bez znaczenia jest także usytuowanie domu w stosunku do stron świata oraz zastosowane materiały (szczególnie przy konstrukcji ścian zewnętrznych, dachu, okien, posadzek na gruncie i izolacji termicznej). Nie pomogą jednak oszczędzać energii nawet najlepsze materiały, gdy jakość wykonawstwa jest marna.
Największe straty ciepła następują poprzez wentylację oraz okna i drzwi zewnętrzne. Poznanie słabych punktów, przez które ucieka energia cieplna, chroni przed dodatkowymi wydatkami i pozwala zapanować nad późniejszymi kosztami.
- Aby eliminować straty ciepła w domu, warto brać pod uwagę projekty nieduże, o zwartej bryle, najlepiej dwukondygnacyjne i niepodpiwniczone - radzi Dorota Palmączyńska, architekt, kierowniczka działu projektowego pracowni Archipelag. - Na ucieczkę ciepła bezpośrednio wpływa też powierzchnia przegród budowlanych.
Przegrody to np. ściany zewnętrzne, podłoga na gruncie, dach, stropy. Trzeba wiedzieć, że im więcej załamań ma budynek - czyli wykuszy, balkonów, lukarn - tym więcej jest miejsc, przez które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta