Za nadgodziny należy się normalne wynagrodzenie i dodatki
Zatrudniony nie powinien pracować więcej niż osiem godzin dziennie i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Praca ponad te limity stanowi godziny nadliczbowe z tytułu przekroczenia normy dobowej bądź średniotygodniowej.
Weźmy przykładowo zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin. Szef kazał mu zostać w piątek dwie godziny dłużej, a w sobotę przyjść na osiem godzin. W zamian nie udzielił dnia wolnego. W ten sposób powstały nadgodziny - z tym że piątkowe z tytułu przekroczenia normy dobowej, a sobotnie - średniotygodniowej.
Nie zawsze jednak pracownik wchodzi w nadgodziny dobowe po przepracowaniu ośmiu godzin dziennie. W równoważnym systemie czasu pracy często występują one dopiero po 12 godzinie pracy, czyli po przekroczeniu przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy.
Ustalamy standardową pensjęZa pracę w nadgodzinach trzeba zapłacić w pierwszej kolejności normalne wynagrodzenie.
Normalne wynagrodzenie to takie, jakie zatrudniony otrzymuje stale i systematycznie. Obejmuje ono wynagrodzenie zasadnicze, wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania, oraz dodatkowe składniki wynagrodzenia o charakterze stałym, jeśli pracownik nabywa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta