Tajne rozmowy o freskach Schulza
Sprawa ciągnie się od 2001 roku. Właśnie wtedy w Drohobyczu -na terenie dzisiejszej Ukrainy - zidentyfikowano willę, na której ścianach znajdowały się malowidła wybitnego polskiego artysty. Zanim polscy i ukraińscy konserwatorzy zabrali się do ich renowacji, główne elementy fresków zniknęły w tajemniczych okolicznościach.
Wkrótce się okazało, że dzieła sztuki zostały zabrane przez przedstawicieli jerozolimskiego instytutu Yad Vashem i przewiezione do Izraela. Sprawa wywołała burzę. Ukraińcy i Polacy jednym głosem potępili incydent i wezwali do zwrotu bezcennych malowideł.
Jak jednak napisał wczoraj dziennik "Haarec", Ukraina od dłuższego czasu prowadziła na własną rękę negocjacje z Izraelczykami. I, jak się okazuje, obie strony są bliskie porozumienia. -To prawda, prowadzimy rozmowy na szczeblu dyplomatycznym. Strona izraelska jest bardzootwarta, widać, że chce wreszcie zakończyć tę aferę -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta