Rozjaśnić, co niejasne
Spór o deklarację wspólną rządu i Episkopatu
Rozjaśnić, co niejasne
Zgłoszone we wtorek przez ministrów uwagi do projektu deklaracji wspólnej rządu i Episkopatu nie mogą wpłynąć ani na treść konkordatu, ani bezpośrednio na jego ratyfikację. Zadecydują natomiast o kształcie tzw. ustaw okołokonkordatowych, które rozstrzygnięcia konkordatu wprowadzą w polskie życie prawne.
Uwagi ministrów do deklaracji, która ma wyjaśnić kwestie sporne związane z interpretacją konkordatu, mają być przekazane biskupom jeszcze w tym tygodniu. Następnie należy się spodziewać uwag ekspertów kościelnych do uwag ministrów, potem spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. -- Na konkordat szkoda strzępić języka, ponieważ ciągnie się to bardzo długo -- skomentował wtorkową decyzję rządu kardynał Józef Glemp. Sprawa deklaracji nie jest wprawdzie decydująca dla ratyfikacji konkordatu, niemniej mnożące się kłopoty z jej przyjęciem mogą utwierdzić większość sejmową w przekonaniu, że treści konkordatu nie można wprowadzić w życie bez szkody dla państwa i obywateli. Z kolei biskup Pieronek przypomniał, że to właśnie rząd zabiegał o wydanie takiej deklaracji i to on jest "uprawniony do tego, aby zasady ogólne konkordatu wypełniać ustawodawstwem". -- Jeżeli to ustawodawstwo będzie się mieścić w granicach przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta