Dzieła sztuki i antyki
Dzieła sztuki i antyki
Od początku roku do października 1995 odbyło się 11 licytacji zorganizowanych przez warszawskie domy aukcyjne. Aukcje nie odbywały się często zarówno ze względu na rosnące koszty ich organizacji oraz obsługi, jak i stosunkowo skromną podaż dzieł i ostrożną, rzec można dokonywaną z coraz większym namysłem, licytację. Generalnie jednak domy aukcyjne nie narzekają na uzyskane rezultaty, nawet jeśli bardzo dobry dla rynku sztuki sezon zimowy 1994/ 1995 zwiastował, że ożywienie może być większe niż jest.
Charakterystyka rynku w ciągu minionych trzech kwartałów nie uległa zmianie. Wyraźnie widoczne są dwa nurty zakupów: pierwszy związany z aukcjami, na których licytuje się obiekty wybitne, w dobrym stanie zachowania, prezentujące najlepsze cechy twórczości artysty czy warsztatu rzemiosła artystycznego i drugi znacznie bardziej masowy, na niższym poziomie cen, ale i wartości obiektów, skoncentrowany w antykwariatach. Jak mówi Andrzej Mikita (warszawska Desa) , w tym sezonie nie było wakacyjnego zastoju, a choć aukcje w pewnym stopniu windują ceny, ich ruch nie jest tak znaczny, by przeciętnej klasy obiektów nie można było sprzedać w rozsądnych granicach. Podobną opinię wyrażają inni antykwariusze, podkreślając przy tym, że poza poszukiwaniem obiektów markowych klienci często szukają rzeczy dekoracyjnych, wyraźnie służących...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta