Nie wiesz, jak zakwalifikować towar, zapytaj urząd statystyczny
Polskie przepisy podatkowe w wielu miejscach odwołują się do klasyfikacji statystycznych. A niewłaściwe przyporządkowanie produktu może niejednokrotnie zaważyć na być albo nie być przedsiębiorstwa (np. bezpodstawne stosowanie przez kilka lat stawki 7 proc. VAT zamiast 22 proc.).
Stare wykazy w VATUstawa o VAT w definicji towarów (art. 2 pkt 6) odwołuje się do klasyfikacji statystycznych. Podobnie jest z usługami (art. 8 ust. 3). Jednak dla celów VAT zastosowanie mają klasyfikacje, które obowiązywały na dzień wejścia w życie ustawy (tj. 20 kwietnia 2004 r.), czyli:
¦ Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wynikająca z nieobowiązującego już dla celów statystycznych rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - dalej stara PKWiU;
¦ Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych wynikająca z rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Poprzednia ustawa o VAT również odwoływała się do tych klasyfikacji. Musimy jednak pamiętać, że aż do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta