Decyzja podatkowa nie musi być natychmiast wykonalna
Jest sporo możliwości, by powstrzymać poborcę skarbowego do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. Wstrzymanie wykonania decyzji wchodzi w rachubę także w związku z ubieganiem się o przywrócenie terminu na wniesienie odwołania albo zażalenia, o wznowienie postępowania lub o stwierdzenie nieważności decyzji.
Także w interesie fiskusaWstrzymanie wykonania decyzji w wielu wypadkach leży w interesie nie tylko adresata takiej decyzji, lecz także fiskusa. Skarb Państwa bowiem ponosi pełną odpowiedzialność także za szkody wyrządzone błędnymi decyzjami nieostatecznymi, które zostały w toku instancji skorygowane. To nie tylko odsetki od pochopnie ściągniętych należności, lecz także konieczność naprawienia rzeczywistych strat oraz korzyści, jakie adresat decyzji mógłby osiągnąć, gdyby nie ta decyzja (obszernie pisaliśmy o tym w tekście "Za błędne rozstrzygnięcie organów podatkowych należy się odszkodowanie", DF z 10 maja).
W odniesieniu do wszystkich decyzjiWstrzymanie wykonania odnosi się do wszystkich decyzji organów podatkowych, a więc nie tylko takich,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta