Sprzedaż posiłków może być usługą albo dostawą
Zmiany związane są z zakończeniem okresu przejściowego na stosowanie preferencyjnych stawek VAT wynegocjowanych przez Polskę przy akcesji do Unii Europejskiej.
Wzrost stawki tylko na usługiZauważmy jednak, że wzrost stawek dotyczy tylko usług gastronomicznych i nie odnosi się do dostaw towarów. Czy zawsze wydanie posiłku należy traktować jako usługę, czy też w pewnych okolicznościach będziemy mieć raczej do czynienia z dostawą przetworzonych towarów?
W znalezieniu odpowiedzi pomocne może być orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2 maja 1996 r. ( C-231 /94) w sprawie Faaborg-Gelting Linien A/S przeciwko Finanzamt Flensburg (Niemcy).
Jedzenie dla pasażerówSpór dotyczył klasyfikacji dla celów VAT oraz określenia miejsca opodatkowania czynności podawania posiłków przez duńskiego przewoźnika na pokładzie promu płynącego z Danii do Niemiec. Niemieckie władze skarbowe twierdziły, że wydanie posiłków podczas rejsu jest dostawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta