Długa ręka państwa
Raport Banku Światowego
Długa ręka państwa
Trzy warunki muszą zostać spełnione, aby mogło dojść do udanej reformy sektora państwowego: reformy muszą być popierane przez przywódców danego kraju, ich przeprowadzenie jest realne, obietnice składane przez przeprowadzających reformy są wiarygodne. To wnioski z publikacji "Biurokraci w biznesie" -- najnowszego opracowania ekspertów Banku Światowego. Na okładce tej ponad 300-stronicowej książki -- ilustracja przedstawiająca linię przesyłową wysokiego napięcia, monumentalny budynek i wielki piec oraz dymiące, zatruwające środowisko kominy. Na pierwszym planie to wszystko, co kojarzy się z istnieniem sektora państwowego.
Samo opracowanie dotyczy sytuacji przedsiębiorstw państwowych w kilkunastu krajach świata. Zespół bankowych ekonomistów przyjrzał się warunkom funkcjonowania gospodarki w tych krajach, gdzie udział państwa w zarządzaniu biznesem jest jeszcze znaczny, ale gdzie następuje jednak jego reforma. Z krajów przebudowujących swoje gospodarki do raportu wybrano Czechy, Chiny i Polskę, także szereg krajów afrykańskich oraz Chile, Argentynę i Meksyk.
Wiele miejsca poświęcono w raporcie tendencjom monopolistycznym w przedsiębiorstwach państwowych. Autorzy raportu utrzymują, że monopol prywatny (w niektórych krajach państwowy po sprywatyzowaniu) zachowuje się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta