Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zlikwidować sądy wojskowe

16 października 1995 | Prawo | AC

Polemika

Czy zlikwidować sądy wojskowe

Andrzej Chwiłoc

"Sądy wojskowe są sądami korporacyjnymi, wręcz stanowymi, są reliktem przeszłości likwidowanym kolejno w demokratycznych pań -stwach (. .. )" -- pisze Aleksander Ratajczak na łamach "Rzeczpospolitej" z 27 września 1995 r. Jasno, dobitnie, zgoła plastycznie. Po prostu zaorać.

Jestem oficerem, sędzią wojskowym. To właśnie mnie i moich kolegów nazywa pan profesor Ratajczak reliktem w bastionie reżimu, przynoszącym wstyd obywatelom odrodzonej Rzeczypospolitej. I dlatego nie zamierzam milczeć, gdy czyni to wieloletni sędzia (od 1953 r. ), w tym także Sądu Najwyższego (od 1986 r. ), przeniesiony w stan spoczynku w 1989 r.

Aleksander Ratajczak zaprasza do dyskusji. Podyskutujmy więc. ..

Niewiele ponad 50 sędziów w mundurach rozpoznało w ubiegłym roku sprawy dotyczące powyżej pięciu tysięcy osób. Wszystko to stało się w strukturze określonej ustawą. Wojskowe Sądy Garnizonowe oraz Sądy Okręgów Wojskowych i Rodzajów Wojsk -- jako I instancja orzecznicza. Sądy te z punktu widzenia spraw gospodarczych mają status instytucji wojskowej. Sądem rewizyjnym, a nadto centrum organizacyjno-kadrowym była Izba Wojskowa Sądu Najwyższego, wchodząca integralnie w skład Sądu Najwyższego, kierowanego przez pierwszego prezesa SN. Jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 593

Spis treści
Zamów abonament