Kondycja finansowa eksporterów
Po dwu kwartałach 1995 roku
Kondycja finansowa eksporterów
W II kwartale 1995 roku eksport wyraźnie obniżył tempo ekspansji w stosunku do rekordowej sytuacji w Ikwartale br. Wg danych GUS, wolumen eksportu wzrósł w II kwartale o 16, 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, podczas gdy w I kwartale dynamika eksportu w cenach stałych wynosiła w stosunku do I kwartału ubiegłego roku aż 21, 3 proc. Dynamika dolarowa eksportu jest, co prawda, oszałamiająco wysoka (ponad 40 proc. w I półroczu) , jednak przykładający wielką wagę do tego wskaźnika ulegają iluzji pieniężnej, nie pamiętając o silnej deprecjacji dolara amerykańskiego wobec głównych walut zachodnioeuropejskich, jaka nastąpiła w tym roku.
Wysoka koniunktura za granicą, utrzymująca się od roku 1994 była nadal głównym czynnikiem sprzyjającym eksportowi. Jednak relacje cenowe nie kształtowały się już tak pomyślnie dla eksporterów jak w ubiegłym roku, a nawet w I kwartale br. W roku 1994 ceny transakcyjne w eksporcie wzrosły o 3, 5 punktu procentowego więcej niż ceny produkcji sprzedanej przemysłu. W I kwartale 1995 roku, przewyższenie to, mimo lutowej decyzji o spowolnienie tempa dewaluacji kroczącej złotego, pozostało, choć jego poziom spadł do 2, 1 punktu procentowego.
Jednak w II kwartale 1995 r. głównie pod wpływem zmiany zasad ustalania kursu w końcu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta