Niezależność NBP i innych centralnych banków świata
Niezależność NBP i innych centralnych banków świata
Leszek J. Jasiński
Przygotowywany projekt zmiany statusu Narodowego Banku Polskiego czyni aktualne pytanie o pozycję banków centralnych w poszczególnych krajach świata, a także o ogólne tendencje międzynarodowe na tym obszarze.
Czy bank centralny powinien być niezależny od rządu, a jeżeli tak, to dlaczego? W o becnym czasie bardzo wielu ekonomistów jest zdania, że bank centralny powinien kształtować swą politykę samodzielnie i że stanowi to właściwą formę instytucjonalną dla przeciwdziałania inflacji, co powinno być głównym celem banku.
Za rzecz niepożądaną, chociaż naturalną, uważa się wykorzystywanie przez ministrów finansów i rządy in corpore polityki pieniężnej, budżetowej i kursowej do realizacji doraźnych celów politycznych, a takimi są często: zdobywanie sobie popularności i walka o władzę, bez uwzględniania długookresowych potrzeb rozwojowych kraju. Zabezpieczeniem przed taką "pokusą" powinno być właśnie usamodzielnienie banku centralnego i nadanie mu wyraźnego celu działania w postaci ochrony wartości pieniądza. Pojawiło się nawet określenie banku centralnego jako czwartej władzy w państwie, obok władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.
Z usamodzielnieniem banku wiąże się ściśle kwestia ustawowego ograniczenia lub wręcz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta