Prywatyzacja kapitałowa a kształtowanie składu rad nadzorczych
Prywatyzacja kapitałowa a kształtowanie składu rad nadzorczych
Zbigniew Kwaśniewski
Generalną regułą wynikającą z art. 379 § 1 kodeksu handlowego jest wybór minimum pięciu członków rady nadzorczej spółki akcyjnej przez jej walne zgromadzenie. Statut spółki może ustanowić inny sposób powoływania członków rady nadzorczej, a to na podstawieart. 379§2 k. h.
Ten ostatni przepis wymaga wręcz zastosowania do statutów spółek akcyjnych, które powstały w wyniku przekształcenia drogą kapitałową przedsiębiorstwa państwowego na podstawie nadal obowiązującej ustawy z 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. nr 51, poz. 298 z późn. zm. ). Zgodnie bowiem z jej art. 7 do spółki powstałej z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego stosuje się przepisy k. h. , chyba że ustawa stanowi inaczej.
Tymczasem z przepisu art. 17 ust. 1 ustawy wynika, że w spółkach powstałych w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego powołuje się radę nadzorczą, co oznacza, że w powstałych w taki sposób spółkach organ ten ma charakter obligatoryjny, i to niezależnie od wystąpienia przesłanek wynikających z przepisówart. 377§1--3 k. h.
Art. 17 ust. 1 ustawy (należy go traktować jako przepis szczególny stanowiący inaczej w stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta