Jakie prawo energetyczne
Jakie prawo energetyczne
Kazimierz Głowacki
Jedną z najważniejszych ustaw, od której zależy efektywność gospodarcza państwa, jest prawo energetyczne. Nad jego projektem administracja rządowa pracuje od 1989 r. Własną wersję tej ustawy zgłosiły pod dyskusję 12 października 1994 r. Unia Metropolii Polskich (UMP) i Związek Miast Polskich (ZMP) . Samorządowcy, chcąc możliwie najszerzej spożytkować wyniki prac zespołów rządowych, utrzymali strukturę projektu rządowego, wprowadzając jednak istotne zmiany merytoryczne. Co te dokumenty łączy, a co dzieli?
Generalne założenia obu projektów sprowadzają się do:
* w wersji rządowej -- utrzymania istniejących pionowych struktur sektorowych (gazu, energii elektrycznej i ciepłownictwa) oraz państwowego monopolisty lub jego zmiany na monopolistę prywatnego,
* w wersji samorządowej -- stworzenia podstawy prawnej do utworzenia zintegrowanych lokalnych rynków energii (w tym m. in. produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzonych elektrociepłowniach, dystrybucja gazu oraz energii elektrycznej) iprzekazania ich pod nadzór samorządu lokalnego, przy utrzymaniu szeroko rozumianego nadzoru administracji centralnej, ale tylko w zakresie strategicznych źródeł produkcji (pola gazowo-naftowe, elektrownie systemowe) , importu paliw oraz przesyłu energii elektrycznej i gazu.
Sfera...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta