Partnerzy na drodze do Europy
Paryskie spotkanie Trójkąta Weimarskiego
Partnerzy na drodze do Europy
Katarzyna Kołodziejczyk
Trójkąt Weimarski jest szczególnym forum, na którym docierają się poglądy dwóch zachodnich partnerów Polski -- Francji i Niemiec -- w kwestii naszego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, awięc w sprawie poszerzenia tych struktur o inne państwa.
Idea corocznych konsultacji szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec odpowiada tak dalece ich uczestnikom, że opowiedzieli się za utrzymaniem tych spotkań nawet po wejściu Polski do Unii Europejskiej -- powiedział dziennikarzom Stefan Meller, wiceminister spraw zagranicznych, przed kolejnym, piątym spotkaniem, które odbywa się dziś w Paryżu.
Wyjść poza symbol
Wielkie wydarzenia wymagają symbolu. Taką rangę zyskało pierwsze spotkanie trzech państw, zainicjowane w sierpniu 1991 roku w Weimarze przez Hansa-Dietricha Genschera. Obok ówczesnego ministra spraw zagranicznych Niemiec uczestniczyli Krzysztof Skubiszewski i Roland Dumas. Pięć lat temu wydarzenie to współgrało z nastrojem wielkiego optymizmu, jaki ogarnął Europę po samouwolnieniu się państw b. obozu socjalistycznego od komunizmu, po zburzeniu berlińskiego muru i rozwiązaniu Związku Radzieckiego. Utworzenie Trójkąta Weimarskiego oznaczało, że nasz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta