Tęsknota za starym porządkiem
Tęsknota za starym porządkiem
Jak odbywa się we Włoszech przechodzenie z Pierwszej do Drugiej Republiki?
Nazbyt długo się ciągnie. Utknęliśmy w punkcie wyjściowym, czyli zmianie ordynacji wyborczej -- w 1993 roku został wprowadzony system większościowy zamiast dotychczasowego proporcjonalnego. Była to zresztą innowacja tylko częściowa, gdyż jedna czwarta członków parlamentu wybierana jest nadal metodą proporcjonalną. Od tego czasu nie wprowadzono innych reform ustrojowych. Przeciwnie, wydaje się raczej, iż nie wygasła dotąd tęsknota za starym systemem. Kwietniowe wybory do rad regionalnych przeprowadzone zostały również według ordynacji będącej mieszaniną systemu większościowego i proporcjonalnego.
Co hamuje zmiany?
Centralny aparat państwowy, reprezentowany przez różne ministerstwa, jest jeszcze powiązany ze starym porządkiem. Wysocy funkcjonariusze państwowi wyrośli w Pierwszej Republice i na ich myśleniu i działaniu odbija się na ogół przynależność do scentralizowanej struktury administracyjnej. Przyjmują więc bez entuzjazmu każdą próbę regionalizacji, poszerzenia zakresu działania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta