Kandydaci o Kościele
Stosunek kandydatów na prezydenta do problemów państwo -- Kościół w tej kampanii może okazać się ważniejszy niż pięć lat temu
Kandydaci o Kościele
Kilka najbliższych lat zadecyduje o pozycji społecznej Kościoła w Polsce. Rozstrzygną o tym zapisy w nowej konstytucji regulujące stosunki państwo -- Kościół, ratyfikacja konkordatu i uchwalenie tzw. ustaw okołokonkordatowych wprowadzających jego ustalenia do prawa polskiego. Dlatego stanowisko kandydatów do urzędu prezydenckiego w tych sprawach jest bardzo istotne, a biorąc pod uwagę stopień popularności Kościoła w społeczeństwie, chyba nawet ważniejsze niż w wyborach 1990 roku.
Siedmiu kandydatom na prezydenta, którzy w ostatnim sondażu CBOS uzyskali powyżej 5 procent głosów, zadaliśmy kilka pytań: jak w nowej konstytucji powinny być uregulowane stosunki państwo -- Kościół, czy konkordat należy ratyfikować w obecnej wersji i kiedy, czy w Polsce powinien być wprowadzony podatek kościelny, czy Kościoły powinny mieć ulgi celne, a katecheci być wynagradzani przez państwo, jaką pozycję powinien zajmować w Polsce Kościół, czy katolicy w Polsce są dyskryminowani.
Państwo -- Kościół: bezstronność albo świeckość
W projekcie nowej konstytucji opracowywanym przez Komisję Konstytucyjną Zgromadzenia Narodowego o stosunkach państwo -- Kościół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta