Flaga rosyjska na podmorskim dnie Arktyki nie ma znaczenia prawnomiędzynarodowego
Umieszczenie na dnie Oceanu Arktycznego tytanowej flagi rosyjskiej było zapewne demonstracyjnym i symbolicznym aktem objęcia tych terenów podmorskich w posiadanie. Rosja uważa bowiem, że część dna morskiego (i jego podziemia) znajdującego się pod Oceanem Arktycznym stanowi rosyjski szelf kontynentalny, względem którego przysługują jej wyłączne prawa eksploatacji jego zasobów.
Szelf kontynentalnySzelf kontynentalny jest zanurzonym w morzu przedłużeniem lądu. Zwykle jego dno obniża się łagodnie w stronę morza na głębokość około 200 m, gdzie sięga krawędzi szelfu. Za krawędzią tą stopień opadania dna gwałtownie wzrasta i zaczyna się zbocze, które biegnąc dalej w stronę morza dochodzi do podnóża szelfu, poczym pod łagodniejszym kątem opada na głębokość nawet kilku kilometrów. Tam kończy się tzw. obrzeże kontynentalne, a zaczyna głębokie dno morza.
Ratyfikowana przez 155 państw, w tym Polskę (i Rosję), konwencja o prawie morza z 1982 r. definiuje szelf kontynentalny państwa nadbrzeżnego jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta