Przewodnik po formularzach IFT
Deklarację wypełniają osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne wypłacające należności osobom fizycznym, które nie mają w Polsce miejsca zamieszkania. Czyli osobom, na których ciąży ograniczony obowiązek podatkowy. Co do zasady muszą one płacić w Polsce podatek od dochodów osiąganych w naszym kraju (z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). W formularzu trzeba je podzielić na: ¦ dochody z żeglugi morskiej i śródlądowej oraz transportu lotniczego, ¦ dywidendy, ¦ odsetki, ¦ należności licencyjne, ¦ dochody z wykonywania wolnych zawodów, ¦ dochody z działalności artystycznej lub sportowej, ¦ dochody z emerytur, rent i innych podobnych świadczeń, ¦ inne dochody.
Taką klasyfikację trzeba stosować tylko wtedy, gdy dochody są opodatkowane w sposób przewidziany przez odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli nie stosujemy postanowień żadnego traktatu, sumę dochodów wpisujemy w jednej pozycji (nr 70). Płatnik musi podać jedynie: ¦ kwotę zwolnioną od podatku, ¦ podstawę, od której obliczano podatek, ¦ zastosowaną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta