Wybory we krwi
Rządzący od 1992 roku Algierią wojskowi potrzebują legitymizacji swojej władzy. Jednocześnie społeczeństwo ma dziś po raz pierwszy w historii niepodległego państwa szansę wyboru szefa państwa spośród kilku kandydatów.
Wybory we krwi
Ryszard Malik
Czy Algieria jest państwem ważnym? Od czterech lat wkraju tym toczy się walka na śmierć i życie. Obecne władze oparte na armii powstrzymują -- stosując różne metody, często tortury i prześladowania niewinnych ludzi -- terrorystów rzucających bomby i zabijających bez pardonu każdego, kto myśli inaczej niż oni. W tej walce nie ma zwycięzców. Jednak upadek Algierii, czyli przejęcie władzy przez Islamski Front Ocalenia (FIS) , oznaczałby oderwanie tego potencjalnie bogatego państwa (jedne z największych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, diamenty, złoto i inne minerały, których eksploatacji jeszcze nie rozpoczęto) od cywilizacji Zachodu.
Jeżeli wypełni się ten scenariusz, oznacza to odcięcie dostaw gazu dla Włoch (35 proc. zaopatrzenia w 2000 r. ), Hiszpanii i innych partnerów z zachodniej Europy. Sytuacja w Algierii niepokoi Francję. Wojna domowa -- jak potocznie określa się stan, wjakim żyją od 1991 r. Algierczycy -- przeniosła się tego lata do Paryża, Marsylii i Lille (o stanowisku Francji piszemy w artykule obok) .
Eksperyment z narodem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta